Dlaczego warto zamieszkać w Hiszpanii

nieruchomości w hiszpanii

Hiszpania to kraj słońca, malowniczych krajobrazów i pysznego jedzenia. Dwa najbardziej znane wybrzeża na Półwyspie Iberyjskim – Costa del Sol i Costa Blanca – mogą pochwalić się 320 dniami słonecznymi w roku. Warto zatem puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, że możemy posiadać śliczny apartament w tak pięknym, pełnym słońca miejscu, odznaczającym się przyjaznym śródziemnomorskim stylem życia, wspaniałymi lokalnymi winami oraz mnóstwem atrakcji turystycznych…

Na tym jednak zalety Półwyspu Iberyjskiego absolutnie się nie kończą, tylko dopiero zaczynają. Dlaczego więc warto zamieszkać w Hiszpanii? O tym przekonamy się w dalszej części tego wpisu. Zacznijmy od już wspomnianych warunków klimatycznych.

Hiszpania to idealne warunki pogodowe

Hiszpańskie wybrzeża są uznawane za jedne z najcieplejszych regionów Europy. Lato trwa tam właściwie od kwietnia do listopada, a osoby opalające się na plaży zobaczymy tu nawet w lutym. Jak już zostało wspomniane, regiony Costa Blanca i Costa del Sol słyną z 320 słonecznych dni w roku. Lata są gorące, a zimy ciepłe.

Zjawiskowy, idealny do życia hiszpański śródziemnomorski klimat skutecznie potrafi inspirować nas do działania i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi – tak, jak lokalni mieszkańcy, na których twarzach niemal bez przerwy malują się uśmiechy.

Ponadto, mieszkanie w takich warunkach klimatycznych oferuje nam możliwość codziennego uprawiania sportów plażowych, wodnych oraz innych dyscyplin na świeżym powietrzu (szczególnie popularne są golf, padel i tenis ziemny), a tym samym aktywnego wypoczynku w najprzyjemniejszy możliwy sposób zawsze wtedy, gdy mamy na to ochotę, a także gdy potrzebują tego nasi najbliżsi.

Wyjątkowa hiszpańska kuchnia

Ryby i owoce morza, oliwa z oliwek, świeże warzywa i owoce stanowią absolutnie podstawowe składniki kuchni śródziemnomorskiej, uznawanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Na typowo hiszpańskie śniadanie dostaniemy szklankę świeżego soku pomarańczowego, a na kolację różnorodność ryb oraz owoców morza, w tym doradę, krewetki, mule, ośmiornicę, a także tradycyjny chłodnik z pomidorów oraz papryki.

Ponadto, podobnie jak w innych krajach śródziemnomorskich, nikt nie spożywa tu posiłków w samotności – wspólne jedzenie jest zatem znakomitym pretekstem do spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi.

Jedną z najbardziej pielęgnowanych hiszpańskich tradycji jest wspólne wychodzenie ze znajomymi na tapas, czyli niewielkie, różnorodne przekąski, które najlepiej smakują jedzone na stojąco, podczas pogawędki z przyjaciółmi, wraz z kieliszkiem doskonałego lokalnego i niedrogiego wina.

Hiszpania to też zjawiskowe krajobrazy

Nie jest żadną tajemnicą, że Hiszpania uchodzi za jedno z najwspanialszych miejsc naszego kontynentu pod względem walorów krajobrazowych. W szczególności warto wyróżnić tutaj wybrzeże Costa Blanca, które cechuje się wyjątkową różnorodnością krajobrazów.

W jego północnej części naszą uwagę przykują malownicze formacje skalne, jaskinie, klimatyczne zatoczki, monumentalne klify, liczne pasma górskie oraz oczywiście plaże – zarówno kamieniste jak i piaszczyste. Z kolei na południu tego wybrzeża znajdziemy bogate pod względem przyrodniczym płaskie tereny zielone oraz przepiękne piaszczyste plaże.

Stolicą regionu jest Alicante – miasto portowe, z piękną promenadą i imponującą mariną oraz z górującym nad starym miastem charakterystycznym zamkiem św. Barbary. Innym bardzo ciekawym miastem jest Torrevieja. Leży ono pomiędzy dwoma słonymi jeziorami i morzem. Opary soli z lagun oraz morze tworzą szczególny mikroklimat dla miasta. Powietrze jest krystalicznie czyste, nie ma tu żadnych fabryk, ani przemysłu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła to miejsce, jako jedno z najlepszych i najzdrowszych miejsc do życia człowieka.

Dlaczego warto zamieszkać w Hiszpanii, czyli niepowtarzalny, śródziemnomorski styl życia

Gdy przeprowadzamy się do Hiszpanii, tempo naszego życia zwalnia, zaczynamy celebrować nawet prozaiczne czynności dnia codziennego i przywiązujemy więcej uwagi do wspólnego czasu spędzanego z bliskimi. Na Półwyspie Iberyjskim nawet zwyczajne wyjście po zakupy trwa znacznie dłużej niż w Polsce, gdyż po drodze naturalną sprawą jest rozmowa o sporcie z właścicielem lokalnego sklepiku, pozdrowienie sąsiada i jego rodziny, zagranie w piłkę nożną z dzieciakami na boisku…

Ponadto, Hiszpanie są z natury empatyczni, uśmiechnięci i otwarci, a ponadto przywiązują dużo uwagi do pielęgnowania relacji z bliskimi, a także nawiązywania nowych znajomości.

Gdy usiądziemy samotnie w kawiarni, tapas barze lub restauracji, może zdarzyć się tak, że zostaniemy zaproszeni do stolika obok, pod pretekstem rozmowy o kulturze własnego kraju czy ostatnich wydarzeniach sportowych. Lokalni mieszkańcy z wielką chęcią dzielą się informacjami o ich regionie. W tym kraju nie dziwi nawet fakt, że następnego dnia, po miłej rozmowie, zaprasza się nowego znajomego na wycieczkę po okolicy lub nawet na kolację na tarasie ich domu.

Atrakcyjna oferta nieruchomości

Hiszpański rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany, co ułatwia wybór oferty idealnie dopasowanej do założonego celu. Zacznijmy od apartamentów. Na zakup tego typu nieruchomości najczęściej decydują się osoby szukające lokum, które mogłyby przeznaczyć na wynajem turystyczny. Atrakcyjne cenowo oferty można znaleźć także na rynku wtórnym – warto zwrócić uwagę na nieruchomości zlokalizowane w domach wielorodzinnych na obrzeżach miasta.

Z kolei, jeśli poszukujemy komfortowej nieruchomości o dużym metrażu i jesteśmy gotów ponieść nieco większe koszty, świetnym rozwiązaniem będzie zakup willi. To doskonały wybór dla rodzin, które poszukują lokum, w którym mogłyby zamieszkać na stałe. Tego typu domy zazwyczaj są wyposażone w kilka sypialni i łazienek, dlatego zapewniają bardzo komfortowe warunki także przy większej liczbie domowników.

Wśród typowo hiszpańskich nieruchomości możemy znaleźć także bungalowy. Są to nieruchomości z charakterystycznym, płaskim dachem i urokliwym tarasem. Takie lokale doskonale sprawdzają się, jako domy na własny użytek. Oferty hiszpańskich bungalowów są bardzo zróżnicowane – pod względem ceny, metrażu i charakteru nieruchomości. Oznacza to, że ofertę bungalowu dla siebie mogą znaleźć osoby o różnych możliwościach finansowych i potrzebach inwestycyjnych. Na rynku nieruchomości dostępne są zarówno przytulne, jednokondygnacyjne bungalowy z rynku wtórnego, utrzymane w typowo hiszpańskim stylu, jak i te luksusowe zlokalizowane w prestiżowych dzielnicach.

Nie wolno także zapominać o domach w zabudowie bliźniaczej, które w Hiszpanii nazywają się casa pareada. To świetne rozwiązanie dla rodzin, które poszukują nieruchomości w bardzo przystępnej cenie – zazwyczaj zakup i utrzymanie takiego lokalu jest tańsze, porównując do kosztów związanych z willą czy bungalowem. Jednocześnie bliźniaki często mają dostęp do licznych udogodnień – ogrodu, basenu, tarasu oraz garażu.

Warto dodać, że dziś ulubionym miejscem inwestorów z całej Europy jest wspomniane już wybrzeże Costa Blanca. Pomimo jego rosnącej z każdym rokiem popularności, można tam wciąż znaleźć prawdziwe okazje na rynku pierwotnym.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać