Miasta, które warto zwiedzić na Costa Blanca

Costa Blanca

Costa Blanca to jeden z bardziej magicznych regionów słonecznej Hiszpanii. Szczególnie lubiany przez turystów, ponieważ to właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze plaże i cudowne miasta z zapierającymi dech w piersiach widokami. Costa Blanca to region, w którym odbywają się również ciekawe wydarzenia, na które wybierają się turyści z całego świata. Co warto zobaczyć w Costa Blance i w jakich miastach się zatrzymać?

Białe miasteczko — Altea

Położone niedaleko Walencji o unikatowym charakterze. Tradycyjna architektura Altea sprawia, że wakacje w tym miejscu są niezapomnianym przeżyciem. Niskie białe domki, liczne i kręte uliczki, a także niewysokie białe schodki urzekają turystów z całego świata. Białe miasteczko jest znacznie mniej oblegane niż pozostałe części Costa Blanca, dlatego będzie idealnym miejscem dla osób, które lubią odpocząć od zgiełku i pospacerować. Klimat, który tworzy charakterystyczna architektura, jest kwintesencją tego hiszpańskiego regionu.

Linia brzegowa Altea to łącznie 6 kilometrów, na które składają się przepiękne plaże, klify i urokliwe zatoczki. Piasek w tym miejscu nie jest idealny, ponieważ wymieszany jest z muszelkami, żwirem i mniejszymi kamyczkami. Jednak to wcale nie przeszkadza w wypoczynku na przepięknych plażach. W Altea znajdą się atrakcje dla osób, które kochają sporty wodne. Windsurfing, kajakarstwo, nurkowanie, kitesurfing oraz żeglowanie to tylko część z nich. Możemy wybrać się także na przejażdżkę motorówką lub wypożyczyć deskę i wiosło do paddle surfingu. Szczególnie popularną atrakcją w Altea jest podróż kajakiem lub supem do Parque Natural de Serra Gelada. Jest pierwszym parkiem naturalnym w regionie Costa Blanca i rozciąga się aż na trzy miasta, czyli na Benidorm, Alfás del Pi.Bonidorm i właśnie Altea. Najbardziej charakterystycznym elementem w tym miejscu są wysokie klify oraz naprawdę interesujące dno morskie. Podczas nurkowania w tym miejscu możemy zobaczyć najróżniejsze gatunki ryb, a nawet jest szansa spotkać delfiny.

W słonecznym białym miasteczku nie brakuje atrakcji dla osób, które lubią zwiedzać. Jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytków, jest Iglesia de Nuestra Señora del Consuelo. Przepiękny kościół, który znajduje się w samym centrum miasta. Powstał w XVII wieku i do dzisiaj stanowi bardzo ważny element sakralny i istotny fragment życia społecznego dla mieszkańców. Poza Iglesia de Nuestra Señora del Consuelo koniecznie trzeba zobaczyć Bellaguarda. XIV-wieczny budynek, który swego czasu miał funkcję defensywną i służył do obrony linii brzegowej białego miasteczka.

Śródziemnomorski balkon — Benidorm

Jednym z najbardziej znanych miast na Costa Blanca zdecydowanie jest Benidorm. Co ciekawe niegdyś był niewielkim miasteczkiem rybackim, które praktycznie nie istniało na turystycznej mapie świata. Aktualnie to słoneczne hiszpańskie miasto przyciąga masę turystów z całego świata i często nazywane jest Manhattanem Morza Śródziemnomorskiego. Wszystko za sprawą charakterystycznej panoramy miasta, na którą składają się liczne wieżowce. Mówi się, że Benidorm to najwyższe miasto Europy, ponieważ przypada w nim najwięcej drapaczy chmur w stosunku do liczby mieszkańców. Innym bardzo charakterystycznym punktem w tym miejscu jest Punta Canfali, czyli cypel, z którego rozpościera się imponujący widok na basen Morza Śródziemnego. Nic więc dziwnego, że innym przydomkiem Benidorm jest „Balkon Śródziemnomorza”.

Najpopularniejszy kurort Costa Blanca zapewnia swoją sławę przede wszystkim przepięknym plażom. Możemy wypoczywać na Levante i Poniente, które zostały perfekcyjnie przystosowane do potrzeb turystów i zwykłych mieszkańców. Przepiękna modernistyczna promenada, po której możemy spacerować, biblioteka z zamienionymi miejscami do czytania i plac zabaw dla dzieci, to tylko kilka udogodnień. Dodatkowo plaża Levante zdobyła tak zwana niebieską flagę, która przyznawana jest najczystszym i najpiękniejszym plażom na świecie.

Często mówi się, że Benidorm nigdy nie śpi, a to głównie dlatego, że organizowane są tutaj liczne wydarzenia i wspaniałe imprezy. Turyści często decydują się na wizytę w Aqualandii, czyli największym aquaparku na świecie. Warto wybrać się również do Terra Natura — ogrodu zoologicznego, w którym mamy możliwość osobiście nakarmić przebywające w nim zwierzęta. Benidorm to mieszanka imponującej architektury, nowoczesnych rozwiązań i tradycyjnych budynków. W obrębie miasta znajduje się wiele zabytków, które pokochają osoby lubiące świat historii.

Miasto o arabskim charakterze — Alicante

Hiszpańskie miasto, które znajduje się w samym centrum wybrzeża Costa Blanca. Jest idealnym miejscem dla turystów, którzy lubią w czasie urlopu czerpać garściami z dobrodziejstw danego regionu. W Alicante możemy spacerować, odpoczywać na plaży, cieszyć się przepięknymi widokami, podziwiać imponującą architekturę i spróbować hiszpańskiej kuchni. Jest też miastem naprawdę dobrze skomunikowanym z lotniskiem, a do większości miejsc bez problemu dotrzemy na piechotę lub rowerem.

Największe miasto Wspólnoty Autonomicznej Walencji leży nieopodal skalistego wzniesienia. Właśnie tutaj znajduje się Barrio de Cruz, czyli stare miasto z przepięknym kościołem. W czasie wizyty w Alicante koniecznie należy udać się na spacer symboliczną Promenadą Hiszpanii, która jest jedną z najbardziej znanych alei w całym kraju. Architektura w mieście ma wyjątkowy charakter i widać w niej wpływy arabskich budowniczych. Podczas wizyty koniecznie należy zwiedzić liczne muzea i zabytkowe budynki.

Alicante, jak wszystkie nadmorskie regiony w Costa Blanca, jest idealnym miejscem do wypoczynku na plaży. Także tutaj możemy spróbować swoich sił w najróżniejszych sportach wodnych. Dodatkowo w pobliżu znajduje się wyspa Tabarca, która cieszy się sporym zainteresowaniem nurków.

Turkusowa woda i mauretański zamek – Guadalest

Dolina Guadalest należy do Costa Blanca, jednak nie znajduje się nad brzegiem Morza Śródziemnomorskiego. Oddalona jest od niego o godzinę jazdy, jednak tutaj również nie brakuje miejsca do odpoczynku nad wodą. W skład doliny wchodzi pięć urokliwych miasteczek: Abdet, Beniarda, Benifato, Benimantell, Confrides oraz Guadalest. Wszystkie urzekają turystów niepowtarzalnym klimatem. Możemy podziwiać w nich niezwykłą architekturę i wąskie uliczki. Najbardziej znanym elementem tego regionu jest mauretański zamek, który znajduje się w wiosce Guadalest. Castillo de San José częściej nazywany zamkiem Guadalest umiejscowiony jest na górze w najwyższej części wioski. Budynek powstał w IX wieku i w tamtym czasie był bazą dla oddziałów muzułmańskich. Niestety budynek ucierpiał podczas trzęsień ziemi, które przeszły przez ten region. Jednak nadal uważany jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Costa Blanca.

Miasteczko Guadalest pełne jest ciekawych zabytków i muzeów, które coraz częściej odwiedzają turyści. Zostało także docenione w 2015 roku i zyskało miano jednego z najpiękniejszych w całej Hiszpanii. Natomiast w 2016 roku dołączyło do Federacji Najpiękniejszych Wsi na Ziemi. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie da się oprzeć niezwykłemu urokowi tego miejsca.

A może tak zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Costa Blanca?

Costa Blanca jest regionem w Hiszpanii, który co roku przyciąga masę turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ pełen jest niezwykłych miejsc, przepięknych plaż i imponujących zabytków. Altea i dolina Guadalest są dużo mniej oblegane przez przyjezdnych, jednak zdecydowanie warte uwagi. W Altea, czyli białym miasteczku, możemy cieszyć się oryginalną architekturą, ale również spędzić czas aktywnie podczas uprawiania najróżniejszych sportów wodnych. Dolina Guadalest i przynależne do niej wioski to najspokojniejsza część Costa Blanca. Turyści rzadziej odwiedzają to miejsce, ponieważ leży godzinę drogi od linii brzegowej. Mimo to ciekawy klimat i przepiękne widoki kuszą coraz więcej osób.

Alicante i Benidorm to zdecydowanie najbardziej popularne miasta na Costa Blanca. Oba mają pewne charakterystyczne elementy, które sprawiają, że są na swój sposób unikatowe. W architekturze Alicante widać wpływy arabskie, dodatkowo jest to miasto, w którym możemy garściami czerpać z uroków Hiszpanii. Natomiast Benidorm niegdyś był małym miasteczkiem rybackim, jednak aktualnie znany jest bardziej, jako Manhattan Morza Śródziemnego. Wszystko za sprawą panoramy miasta, nad którą górują liczne wieżowce niczym z Nowego Jorku.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać