Hiszpańskie uprawy

uprawa oliwek

Ciepły i łagodny klimat w Hiszpanii zdecydowanie sprzyja uprawianiu najróżniejszych roślin. Półwysep Iberyjski przede wszystkim słynie z oliwy z oliwek, ale drzewa oliwne to nie wszystko. Z jakich upraw słynie Hiszpania? Które produkty znajdujące się w naszych kuchennych szafkach i lodówkach urosły na Półwyspie Iberyjskim?

Co się uprawia w Hiszpanii?

Hiszpania jest krajem o bardzo zróżnicowanej geografii i klimacie. Między innymi dlatego na Półwyspie Iberyjskim uprawia się różne rodzaje roślin i zbóż. Wśród najważniejszych upraw w Hiszpanii można wymienić na przykład pszenicę. Co ciekawe Hiszpania jest jednym z głównych producentów pszenicy w Europie. Uprawiana jest przede wszystkim na północy kraju, gdzie panują korzystne warunki do jej rozwoju. Jak wiadomo, z pszenicy wytwarzana jest mąka, która jest głównym składnikiem do produkcji chleba, makaronu i najróżniejszych ciast.

Oczywiście poruszając temat hiszpańskich upraw, nie możemy zapomnieć o oliwkach. Hiszpania jest jednym z największych producentów oliwek na świecie, a uprawa tych owoców jest ważnym elementem gospodarki kraju. Oliwki są uprawiane w całej Hiszpanii, ale najwięcej plantacji znajduje się w Andaluzji, regionie położonym na południu kraju.

Oliwki są uprawiane na plantacjach o różnej wielkości, od małych rodzinnych gospodarstw do dużych plantacji zarządzanych przez korporacje. W Hiszpanii istnieje wiele różnych odmian oliwek, ale najczęściej uprawiane są Oliwki Manzanilla, Oliwki Hojiblanca i Oliwki Picual.

Uprawa oliwek w Hiszpanii wymaga dużej ilości pracy i cierpliwości, ponieważ drzewa oliwne rosną powoli i mogą produkować owoce przez kilkaset lat. Oliwki są zbierane ręcznie lub za pomocą specjalnych maszyn, a następnie przetwarzane na oliwę za pomocą różnych metod, w zależności od rodzaju oliwki i pożądanego efektu końcowego.

Poza pszenicą i oliwkami Półwysep Iberyjski słynie także z warzyw i owoców. W Hiszpanii panuje ciepły klimat, który sprzyja uprawom cytrusów, ale nie tylko. Jakie dokładnie owoce rosną w kontynentalnej Hiszpanii?

Z jakich owoców słynie kontynentalna Hiszpania?

W Hiszpanii panuje dużo cieplejszy klimat niż w Polsce. Między innymi dlatego Półwysep Iberyjski słynie z najróżniejszych owoców cytrusowych. W Hiszpanii hoduje się między innymi pomarańcze, cytryny, grejpfruty, mandarynki i limonki. Uprawy te rozwijają się głównie na południu kraju, czyli w rejonach, w których panuje cieplejszy klimat.

uprawa winogronPoza cytrusami Hiszpania znana jest także z uprawy winogron i produkcji wina. Uprawa winogron jest ważnym elementem gospodarki kraju. Najwięcej plantacji znajduje się w regionach Rioji, Ribera del Duero i Penedés. Oczywiście na Półwyspie Iberyjskim znajdziemy różne odmiany winorośli, jednak najbardziej popularne są Tempranillo, Garnacha i Verdejo. W zależności od rodzaju winogron wytwarza się z nich różne rodzaje wina.

Kontynentalna Hiszpania jest również ważnym producentem brzoskwiń i nektarynek. Te owoce są popularne w całym kraju. Zwykle brzoskwinie i nektarynki zjadamy na surowo, jednak mogą one służyć także do produkcji soków i innego rodzaju przetworów. Poza tym w Hiszpanii znajdziemy uprawy owoców tropikalnych, takich jak ananasy, mango, papaja i kiwi. Te owoce są dostępne na rynkach i w sklepach w całym kraju. Półwysep Iberyjski może pochwalić się także najróżniejszymi uprawami warzyw.

Z jakich warzyw znana jest Hiszpania?

Zacznę od warzywa, które czasem zaliczane jest jeszcze do owoców, a dokładniej od pomidora. Hiszpania jest jednym z głównych producentów pomidorów na świecie. Te warzywa są uprawiane w całym kraju i wykorzystywane do produkcji między innymi soków i najróżniejszych przetworów. Najwięcej plantacji znajduje się w regionach Murcji i Almerii. W Hiszpanii istnieje wiele różnych odmian pomidorów, ale najczęściej uprawiane są San Marzano i Roma. Pomidory nie są takie łatwe w uprawie, wymagają specjalnych warunków do wzrostu, są też podatne na choroby i często interesują się nimi szkodniki.uprawa pomidorów

Papryka jest również ważnym warzywem w Hiszpanii. Co ciekawe często jest dodatkiem do najróżniejszych dań kuchni hiszpańskiej. Jeżeli chodzi o plantacje, to podobnie, jak w przypadku pomidorów, papryka najczęściej uprawiana jest w regionach Murcji i Almerii. Z papryki wytwarzane są przyprawy, koncentraty, przeciery, sosy, a także soki.

Półwysep Iberyjski słynie także z ziemniaków. Ziemniaki stanowią dość istotny element diety Hiszpanów, a większość plantacji znajduje się w regionach Andaluzji, Katalonii i Walencji. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego chętnie wykorzystują ziemniaki w kuchni. Między innymi robi się z nich frytki, krokiety lub znane i uwielbiane na całym świecie chipsy.

Poza tym w Hiszpanii znajdziemy też wiele upraw ogórków, które Hiszpanie także chętnie wykorzystują w kuchni. Między innymi są one dodawane do najróżniejszych sałatek lub wykorzystywane do przystawek.

Półwysep Iberyjski pełen pysznych warzyw i owoców

Klimat w Hiszpanii sprzyja uprawianiu warzyw i owoców, ale nie tylko. Hiszpania jest jednym z głównych producentów pszenicy w Europie, a jak wiadomo, z pszenicy robi się mąkę, która jest głównym składnikiem do produkcji chleba, makaronów, a także najróżniejszych ciast. Poza tym Półwysep Iberyjski jest jednym z największych producentów oliwek na świecie. Najwięcej plantacji drzew oliwnych znajduje się w Andaluzji.

uprawa pomarańczy

W Hiszpanii nie brakuje też najróżniejszych owoców i warzyw. Przyjemny i ciepły klimat sprawia, że Półwysep Iberyjski jest idealnym miejscem do wzrostu dla owoców cytrusowych, a także dla niektórych owoców tropikalnych. W Hiszpanii hodowane są między innymi cytryny, limonki, pomarańcze, mandarynki oraz ananasy, a nawet mango. Kraj ten słynie również z winogron, z których wytwarzane jest wino. Natomiast najbardziej popularne na Półwyspie Iberyjskim odmiany winorośli to Tempranillo, Garnacha i Verdejo.

Oczywiście klimat Hiszpanii sprzyja także uprawie warzyw. W tym słonecznym kraju znajdziemy naprawdę sporo plantacji pomidorów, zwłaszcza w regionach Murcji, Almerii. Pomidory są często wykorzystywane w hiszpańskiej kuchni, podobnie jak inne popularne i uprawiane w tym kraju warzywo, czyli papryka. Najczęściej uprawiane są odmiany San Marzano i Roma. Poza tym na Półwyspie Iberyjskim znajdziemy również liczne plantacje ziemniaków. Te warzywa odgrywają ważną rolę w diecie Hiszpanów, a najwięcej plantacji ziemniaków znajduje się w Andaluzji, Katalonii i Walencji. Słoneczna Hiszpania ma naprawdę sporo do zaoferowania. W sklepach często możemy spotkać świeże owoce i warzywa.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać