Hiszpański styl życia — dlaczego społeczność hiszpańska biesiaduje do późnych godzin?

Hiszpania nocą

Polska i Hiszpania leżą na tym samym kontynencie, więc teoretycznie polski i hiszpański styl życia nie powinien szczególnie się od siebie różnić. Nic podobnego, ponieważ na to, jak wygląda nasza codzienność, ma wpływ naprawdę wiele czynników. Jakie są charakterystyczne elementy stylu życia w Hiszpanii? Czym różni się on od tego znanego nam w Polsce i dlaczego Hiszpanie uwielbiają bawić się do białego rana?

Charakterystyczne elementy dla hiszpańskiego stylu życia

Styl życia w Hiszpanii różni się w zależności od regionu i miasta. Jednak wszyscy Hiszpanie znani są z ich radosnego i towarzyskiego sposobu bycia oraz z zamiłowania do dobrej zabawy i świętowania. Wiele osób ceni sobie spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także uwielbia uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych i festiwalach.

Hiszpania tapasNiezwykle ważnym elementem dla mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego jest kuchnia, a jedzenie jest elementem kultury. Wiele osób lubi spędzać czas w kawiarniach i barach, gdzie mogą delektować się lokalnymi specjałami oraz przepyszną kawą lub winem. Ponadto w czasie najróżniejszych festiwali, świąt i imprez jedzenie jest ważnym dodatkiem.

Innym istotnym elementem hiszpańskiego stylu życia jest ruch i aktywność fizyczna. Wiele osób w tym kraju lubi uprawiać sporty takie jak piłka nożna, tenis czy pływanie. Hiszpania jest również znana ze swoich plaż i ciepłego klimatu, co sprzyja aktywnemu trybowi życia i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Mimo wszystko styl życia w Hiszpanii jest bardzo różnorodny i zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Wszystko to sprawia, że Hiszpania jest atrakcyjnym miejscem do życia dla ludzi z całego świata.

Mimo, że Polska i Hiszpania są położone w Europie, to między naszymi krajami pojawia się sporo różnic. Jednak czym dokładnie różni się styl życia w Polsce od stylu życia Hiszpanów?

Czym różni się hiszpański styl życia od tego w Polsce?

Styl życia w Hiszpanii i Polsce różni się w wielu aspektach, chociaż są też pewne podobieństwa. Na to, jak wygląda nasza codzienność, ogromny wpływ ma klimat. W Hiszpanii panuje ciepły, suchy klimat z gorącymi latami i łagodnymi zimami, podczas gdy w Polsce panuje chłodniejszy i bardziej wilgotny klimat. Zimy u nas są ostrzejsze, bardzo mroźne z opadami śniegu. To bezpośrednio wpływa na nasz styl życia. Pogoda w Hiszpanii sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu także w czasie chłodniejszych miesięcy. W Polsce natomiast w sezonie jesienno-zimowym nasz tryb życia spowalnia, jesteśmy mniej aktywni, ponieważ pogoda nie sprzyja wychodzeniu z domu.

MurcjaPoza różnicami, które wynikają z klimatu, Hiszpania i Polska różni się pod kątem kulturowym. Mamy różne zwyczaje i tradycje, mimo że Hiszpania i Polska leżą na tym samym kontynencie. Półwysep Iberyjski słynie z fiest, flamenco i walk byków, podczas gdy Polska ma swoje własne charakterystyczne tańce, muzykę i obyczaje.

Kolejnym elementem, który odróżnia nasz kraj, jest kuchnia. Hiszpania i Polska mają różne tradycyjne potrawy i sposoby przygotowywania jedzenia. Kuchnia hiszpańska opiera się głównie na warzywach, owocach morza, rybach, mięsie, a także na oliwie z oliwek. Natomiast w kuchni polskiej dominuje mięso, mleko, jaja oraz kiełbasy. Często jadamy także, ziemniaki i kapustę. Pewne różnice też są zauważalne w podejściu do przyprawiania dań. W Hiszpanii szczególnie lubiany jest czosnek, kolendra, papryka suszona oraz sól morska. W Polsce oczywiście też używamy najróżniejszych przypraw, jednak w tradycyjnych daniach dominuje pieprz, kminek oraz ziele angielskie. Ponadto kuchnia hiszpańska jest bardziej zróżnicowana pod kątem geograficznym niż kuchnia polska.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że w Hiszpanii inaczej wygląda tydzień pracy. Hiszpanie zwykle pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00, a następnie od 16:00 do 20:00. Przyczyną przerwy między 13 a 16 jest siesta, czyli przerwa na obiad, która na Półwyspie Iberyjskim jest niezwykle ważna. W tym czasie sklepy i restauracje w wielu miejscach są zamknięte. Natomiast w Polsce pracujemy od poniedziałku do piątku od 8:00 lub 9:00 do 16:00, lub 17:00. Oczywiście w zależności od miejsca pracy może to wyglądać inaczej. A dlaczego hiszpańskie imprezy często kończą się nad ranem?

Jak imprezuje społeczność hiszpańska?

Biesiadowanie do późnych godzin jest charakterystycznym elementem kultury hiszpańskiej i ma swoje korzenie w tradycji tego kraju. Wieczorne biesiady są ważnym elementem stylu życia Hiszpanów i są często łączone z delektowaniem się przepysznym jedzeniem i piciem oraz spędzaniem czasu z rodziną i przyjaciółmi. Biesiady i imprezy do białego rana są związane z kulturą tańca i muzyki. Hiszpanie uwielbiają dobrze się bawić, kochają tańczyć i śpiewać do późnych godzin nocnych w czasie festiwali, imprez oraz najróżniejszych świąt.

Znaczenie ma w tym przypadku także klimat i pogoda w Hiszpanii, które pozwalają spędzać większość czasu na świeżym powietrzu. Wieczorne imprezy to dla mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego idealny czas na spędzenie chwili z rodziną i przyjaciółmi. Przyjemna i ciepła pogoda sprzyja wspólnemu imprezowaniu. Biesiadowanie łączy w sobie wiele elementów, które Hiszpanie wręcz ubóstwiają. Z jednej strony mogą cieszyć się miłym towarzystwem, mogą zjeść przepyszne potrawy, a do tego dobrze się bawiąc, słuchając muzyki i tańcząc. Nic więc dziwnego, że imprezy na Półwyspie Iberyjskim często przedłużają się do późnych godzin nocnych.

Hiszpania pełna radości

Polska i Hiszpania różnią się od siebie. Czasem mogłoby się wydawać, że życie w Polsce zmienia się w sezonie wiosenno-letnim i staje się bardziej hiszpańskie. W końcu właśnie wtedy wychodzimy z domów, chętnie biesiadujemy do białego rana i spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Kiedy przychodzi jesień, a zaraz po niej zima, codzienne życie w Polsce spowalnia. Między innymi dla tego klimat ma ogromny wpływ na nasze podejście do codzienności i ogólnie na nasz styl życia.

Kolejnym elementem odróżniającym Polskę od Hiszpanii jest oczywiście kuchnia. Na Półwyspie Iberyjskim królują owoce morza, oliwa z oliwek, a także ryby. W tradycyjnej polskiej kuchni często spotkamy się z różnymi rodzajami mięsa, kiełbasą, ziemniakami i oczywiście kapustą. Wynika to między innymi z dostępności poszczególnych produktów w danym regionie. Co ciekawe kuchnia hiszpańska jest zróżnicowana także w obrębie samej Hiszpanii.

Dołącz do dyskusji

Compare listings

Porównać