Hiszpania to przepiękny i różnorodny kraj, którego tradycje i zwyczaje mogą nas czasem zaskoczyć. Czym jest siesta i dlaczego między 14:00 a 17:00 wiele sklepów jest zamkniętych? Jak wyglądają hiszpańskie festiwale i święta?
Ciekawe hiszpańskie tradycje, festyny i festiwale
Hiszpania różni się od Polski pod wieloma względami. Hiszpania to kraj o bogatej i różnorodnej kulturze, z silnymi wpływami arabskimi, romańskimi i gotyckimi. Natomiast Polska także ma bardzo bogatą kulturę, jednak w naszym kraju możemy zauważyć przede wszystkim wpływy słowiańskie, germańskie i judeochrześcijańskie. Zarówno nasz kraj, jak i Hiszpania słyną z wyjątkowej kuchni i sztuki. Jednak na Półwyspie Iberyjskim spotkamy wiele tradycji, które nie są znane w Polsce.
Przede wszystkim w Hiszpanii mamy tak zwaną siestę. Jest to tradycyjny hiszpański sposób na spędzenie popołudnia. W wielu regionach Hiszpanii ludzie zwykle jedzą obiad około godziny 14:00, a następnie odpoczywają przez kilka godzin, zazwyczaj od 14:00 do 16:00 lub 17:00. Ten czas ludzie zwykle spędzają w domu lub na świeżym powietrzu, a niektóre sklepy są zamknięte. Nie możemy też skorzystać z wielu usług, ponieważ w czasie siesty mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego odpoczywają.
W Hiszpanii spotkamy się także z dość kontrowersyjną tradycją, jaką jest Tauromachia. Corridy de toros, czyli walka z bykami, to jeden z najbardziej charakterystycznych zwyczajów w Hiszpanii. Walki z bykami są popularne w całym kraju, a najważniejsze wydarzenia takie jak corrida są ogromnymi festiwalami, na które przyjeżdżają turyści.
Hiszpania jest różnorodnym krajem, w którym często odbywają się tak zwane Fiesty, czyli wielkie imprezy i festiwale. Ciekawą tradycją i powodem do dobrej zabawy jest Feria, czyli radosny i kolorowy festiwal, który odbywa się w wielu miastach. Podczas tego festiwalu ludzie ubierają się w tradycyjne stroje, jedzą i tańczą, a także bawią się na karuzelach. Nie brakuje rozmaitych atrakcji. Feria zazwyczaj odbywa się w ciepłych letnich miesiącach i może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od danego regionu. Natomiast inny hiszpański festiwal przywodzi na myśl sceny niczym z bajki. Tomatina to festiwal, który odbywa się w mieście Buñol w regionie Walencji. Podczas niego ludzie obrzucają się pomidorami.
Hucznie obchodzone jest także La Feria de San Isidro. Festiwal, który odbywa się w maju w Madrycie. Podczas niego ludzie biorą udział w licznych paradach, koncertach i wydarzeniach kulturalnych. Hiszpanie w tym czasie jedzą typowe dla Madrytu potrawy i piją tradycyjne napoje, takich jak churros con chocolate czy rebujito. La Feria de San Isidro jest jednym z największych festiwali w Hiszpanii i cieszy się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców Madrytu.
Poza festiwalami na Półwyspie Iberyjskim spotkamy się z najróżniejszymi świętami, których nie obchodzimy w Polsce. Jak wygląda w Hiszpanii święto narodowe? A które święta są charakterystyczne dla konkretnych regionów?
Święta na Półwyspie Iberyjskim, których nie mamy w Polsce
Każdy kraj ma swoją kulturę i historię, która sprawia, że nasze tradycje różnią się od siebie. Między innymi dlatego niektóre święta obchodzone na Półwyspie Iberyjskim nie są znane i obchodzone w Polsce. Jednym z ważniejszych hiszpańskich świąt jest Fiesta Nacional de España, czyli Dzień Hiszpanii. Obchodzony jest 12 października, a składa się z parad wojskowych oraz pokazów lotniczych. To właśnie 12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął na wyspę Guarani na Bahamach, co rozpoczęło okres rozkwitu hiszpańskiej kultury oraz języka.
Kolejnym hiszpańskim świętem jest La Feria de Abril. To jedno z najważniejszych hiszpańskich świąt, obchodzone w dniach od 6 do 11 kwietnia w Sewilli. Podczas tego święta ludzie przebierają się w tradycyjne andaluzyjskie stroje, bawią się i tańczą na ulicach, a także jedzą specjalne potrawy. Ten wielki jarmark początkowo dedykowany był handlarzom oraz rolnikom.
Natomiast w Katalonii, a dokładniej w Barcelonie, 23 kwietnia odbywa się święto Sant Jordi. Ulice wypełnione są najróżniejszymi straganami z książkami. Obchody tego święta łączą w sobie Światowy Dzień Książki i Walentynki. W czasie Sant Jordi mężczyźni obdarowują kobiety różami, natomiast panowie otrzymują w prezencie książki. Barcelona jest pełna spacerujących osób, które szukają kwiatów oraz książek, którymi mogą obdarować ukochaną osobę, ale także rodzinę i przyjaciół.
Innym świętem, które obchodzone jest w stolicy Kraju Basków, czyli w mieście Vitoria-Gasteiz jest Fiestas de la Virgen Blanca. To święto obchodzone jest od 4 do 9 sierpnia. Najbardziej charakterystycznym elementem tego święta jest Celedona, czyli wielka kukła przypominająca człowieka, która w kulminacyjnym momencie obchodów sprawia wrażenie, jakby spadała na tłum świętujących. W tym czasie w mieście odbywają się liczne koncerty i najróżniejsze wydarzenia. Co ważne w obchodach święta mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą w nich uczestniczyć. Nie brakuje w tym czasie także turystów. Wybierając się w sierpniu do stolicy Kraju Basków, warto zaplanować wyjazd właśnie na czas Fiestas de la Virgen Blanca i poznać kolejną ciekawą tradycję Półwyspu Iberyjskiego.
Hiszpańskie tradycje tak inne od polskich
Hiszpania nie wydaje nam się taka odległa, a mimo to tradycje spotykane na Półwyspie Iberyjskim różnią się od tych polskich. Przede wszystkim w Hiszpanii mamy do czynienia z silnymi wpływami arabskimi, romańskimi i gotyckimi. Natomiast w Polsce możemy zauważyć głównie wpływy słowiańskie, germańskie i judeochrześcijańskie.
Jedną z tradycji, która może zaskoczyć polskich turystów, jest siesta. Mieszkańcy Hiszpanii około godziny 14:00 jedzą obiad, a następnie do 16:00 lub 17:00 odpoczywają. W tym czasie wiele sklepów i restauracji nie działa. Ponadto nie możemy skorzystać z najróżniejszych usług.
Na Półwyspie Iberyjskim możemy spotkać się z festiwalem, który przypomina sceny z bajek. Mowa tutaj o Tomatynie, czyli imprezie, na której świętujący obrzucają się pomidorami. Natomiast Tauromachia oraz Corridy de toros wzbudzają wiele kontrowersji. To tradycja walki byków, która z jednej strony przyciąga masę turystów, a z drugiej ma wielu przeciwników.
Oczywiście Hiszpania ma mnóstwo tradycyjnych świąt wynikających z historii i kultury tego kraju, z którymi nie spotkamy się w Polsce. Między innymi 12 października obchodzone jest Fiesta Nacional de España, czyli Dzień Hiszpanii. Na początku kwietnia w Sewilli odbywa się święto La Feria de Abril, kiedy pod koniec tego miesiąca w Barcelonie możemy uczestniczyć w obchodach Sant Jordi. To ciekawa tradycja, która łączy w sobie Światowy Dzień Książki ze świętem zakochanych. Z kolei w sierpniu w stolicy Kraju Basków świętowane jest Fiestas de la Virgen Blanca.